Zelená politika

 

Riskujeme více než protistrana,
říká pražská zastupitelka Eva Tylová na nabídku vítězné ODS, aby v nejvyšším orgánu magistrátu hl. města Prahy, jejich klub obsadil post radního pro životní prostředí.

Co si od toho slibujete?
Slibujeme si od toho větší možnost ovlivňovat oblast ochrany životního prostředí, kde
nás čekají velké investiční akce, jako je např. výstavba čistírny odpadních vod. Na stole byly i problematické varianty, jako je např. výstavba spalovny kalů na Trojském ostrově nebo čistička bezkalové koncovky. Zelený radní by měl být zárukou, že tyto nápady půjdou z kola ven.

Není nic jednoduššího, než osamoceného radního přehlasovat?
To riziko tu je, proto považuji za důležité si jasně stanovit mantinely, za které již nemůžeme jít. Pokud bude náš radní přehlasován v zásadních otázkách životního prostředí a ochraně proti korupci, měl by zvážit své setrvání v radě.

Co zato protistrana požaduje?
V současnosti protistrana nic požadovat nemůže. Není vůbec jisté, zda účast v radě v delší perspektivě Stranu zelených nepoškodí, zvláště pokud bude radnice pokračovat, jak jste sám říkal, v předchozí praxi neprůhledného financování, slabé komunikaci s veřejností, opomíjení práv občanů a životní prostředí, a náš radní to nebude schopný změnit. Podle mě my riskujeme více než protistrana.

Proč si myslíte, že to Pavel Bém navrhl?
Podle mého názoru to je velice chytrý tah, který má několik důvodů. Ukáže ho jako moderního politika se vstřícnou tváří, který nechce v politice druhé válcovat, ale spolupracovat s nimi. V kalkulaci zřejmě zahrnul i to, že účast v radě otupí kritické
vystupování našeho radního vůči vedení radnice.

Cítíte se nějak touto volbou zavázaná?
Cítím se zavázána pouze svým voličům, abych aktivně vystupovala proti všem rozhodnutím radnice, která budou špatná. Příkladem takového rozhodnutí je nákup kontaminovaných pozemků od firmy Brudra, který neschválilo předchozí zastupitelstvo na základě podkladů, které jsem na jednání zastupitelstva předložila.

Jak bude ošetřena smlouva, co v ní stojí a budete ji zveřejňovat?
Není podepsaná žádná koaliční smlouva, ale pouze deklarace, která obecně vymezuje základní principy, na kterých se shodneme. Jedná se o témata protikorupční a otevřené radnice, která jsou Straně zelených vlastní.

O.Janeba