Envirnomentální web                                                                                      zelena.generace@email.cz

Zelená politika

Spiritualita Ekologie Kontakt Napsali jste O webu

    Zelená generace

        ekologický aktivismus * Strana zelených * ochrana přírody *  nevládní sektor

Ekologie

 • Problém s haldami stále nevyřešen (11.4. 2007)
  Příbram je možné si z turistického hlediska spojit s dominantou Svaté hory, Hornickým muzeem na Březových horách nebo třeba památníkem Antonína Dvořáka v nedaleké Vysoké u Příbrami. Většina návštěvníků si nicméně spíše zapamatuje charakteristické „památníky“ hornické činnosti, která v našem regionu probíhala v dobách dávných i nedávných a zanechala v naší krajině „jizvy“ v podobě odvalů neboli hald, které znamenají ekologickou zátěž krajiny i obyvatel.

 • Proč o Vánocích kvetly višně? (6.4. 2007)
  Asi Vás už nejednou napadlo, proč se v zimě setkáváme s květy: rostliny se obrazně řečeno nechaly splést vysokými teplotami a dospěly k názoru, že přišlo jaro. Nějaký ten rozkvetlý strom by nás při letošním bláznivém počasí neměl překvapit. Spíše se ptejme, proč spousta rostlin spořádaně čeká na jaro? Řada rostlin spoléhá při rozlišování ročních dob na změny teploty – některé tahle strategie letos zradila, jiné zatím ne. Během roku se ale mění ještě jedna věc: délka dne. Prvního ledna může být v Praze tuhá ladovská zima, jindy deset nad nulou.

 • Stavby přehrad zažehnány. Prozatím (24.3. 2007)
  Byl to vskutku důmyslný plán vpašovat do strategického dokumentu s názvem Plán hlavních povodí, vycházející z evropské směrnice o vodách, seznam několika stovek přehrad, navržených v dobách normalizačního poroučení větru dešti, a zdůvodňovat je bojem proti klimatickým změnám. Jen argumentu rychle rostoucí spotřeby vody v nadcházející pětiletce vystřídal úbytek vody v krajině v důsledku oteplování. Snad bychom mohli úředníkům i děkovat, že jednou zajistí dost pitné vody budoucím pokolením, kdyby ty stovky lokalit, navržených na nové přehrady nepředstavovaly nejzachovalejší, nejméně poškozená a znečištěná údolí.

 • Experti zpochybňují biopaliva z plodin (20.3. 2007)
  Praha - Svět zasáhla horečka biopaliv, která mají nahradit ropu, omezit emise skleníkových plynů a dát nové možnosti zemědělcům. Podle řady ekologů, ekonomů a dalších expertů u tradičních biopaliv ze zemědělských plodin nad klady převažují zápory. Z hlediska životního prostředí jsou silně sporná, jak co se týče emisí skleníkových plynů, tak z pohledu biodiverzity a čistoty ovzduší. Biopaliva přitom již na samém začátku svého boomu prudce zdražila ceny zemědělských surovin ve světě a hromadný přesun k nim by mohl ohrozit globální produkci potravin a výživu chudých.  

 • O soudu, který se lekl vlastní odvahy (19.3. 2007)
  Nejvyšší správní soud v úterý odmítl přezkoumat návrh několika obcí, vlastníků nemovitostí a na zrušení územního plánu Břeclavska. Odpor části jihomoravské veřejnosti proti tomuto územnímu plánu souvisí především se záměrem výstavby dálnice z Brna do Vídně přes Mikulov. Kraj tuto variantu prosazuje, a proto její koridor zakotvil v územním plánu. Její odpůrci jsou přesvědčeni, že nová dálnice, vzdálená pouze několik kilometrů od existující dálnice D2, je zbytečná. Podle jejich názoru přivede k Brnu další nápor tranzitní dopravy a zavleče ji i do Lednicko-valtického areálu UNESCO. Jejímu schválení mělo proto předcházet porovnání s jinými variantami dálničního spojení Brna a Vídně.
  Těmto ani dalším argumentům se ovšem soud nevěnoval.

 • Trápí vás v Praze hluk? Nebojte se, bude hůř! (15.3. 2007)
  Stále více lidí se začíná ozývat proti tomu, že musí žít v nadměrně hlučném prostředí. Ani sliby, že se městu uleví, až bude hotový silniční okruh, nemusí být pravdivé. Někde lidem naopak hrozí, že na tom budou ještě hůře. Až bude hotov městský okruh, metropoli se uleví, ubude aut a obyvatele bude méně trápit hluk z jejich motorů. Alespoň tak to slibují ve svých prohlášeních lidé z vedení města. Některé prognózy, které vypracoval Ústav dopravního inženýrství, však již tak optimistické nejsou. Podle jeho výpočtů například nyní v ulici 5. května v úseku mezi ulicemi Na Strži a Vyskočilovou projíždí denně devadesát dva tisíc vozidel.

 • Přesun nádraží je v rukou brněnského magistrátu (15.3. 2007)
  Stavební úřad Brno-střed patrně nezvládl územní řízení podle zákona
  Již tři týdny leží na brněnském magistrátu bedny se spisy z územního řízení o poloze nového železničního uzlu na okraji města.
  Magistrát musí teď nezaujatě rozhodnout, zda více než šedesát odvolání proti vydání územního rozhodnutí stavebním úřadem Brna-střed je oprávněných a spis tak vrátí k novému projednání nebo je zamítne a vystaví se tak riziku soudní žaloby a případné kritice evropských úředníků. Územní řízení probíhá již o více než devět měsíců déle, než slibovalo bývalé vedení brněnské radnice.

 • Kácení na Vysočině (14.3. 2007)
  Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Havlíčkově Brodě zahájila řízení „o omezení a zákazu činnosti“ s Krajskou správou a údržbou silnic Vysočiny. Ta chce pokácet přes 100 vzrostlých stromů (většinou lip) v alejích kolem silnice mezi obcemi Třešť – Čenkov – Růžená.
  Patnáct vzrostlých stromů již padlo. Krajská správa a údržba silnic Vysočiny kácení vysvětluje chystanou opravou vozovky. ČIŽP to však nepokládá za dostatečný důvod ke kácení.
  Inspekce zjistila, že mají být pokáceny všechny stromy rostoucí po levé straně silnice ve směru od Třeště bez ohledu na jejich zdravotní stav. Obvod kmene některých stromů je více než 400 cm a mohou být až 200 let staré. Společenskou hodnotu takové lípy odborníci odhadují na půl milionu Kč.

 • Jednání v Bruselu o R43, R52 a Pražském okruhu R1 (9.3. 07)
  Ve dnech 19 a 20. proběhla na Evropské komisi v Bruselu intenzívní dvoudenní jednání o notorických problémech plánování dálniční sítě České republiky, které republice zanechalo bývalé vedení Ministerstva dopravy (vedeného ministrem Šimonovským) a bývalé vedení ŘSD (vedené ing. Laušmanem) (...)

 • Na Medníku vykvetl Kandík psí zub (5.3. 2007)
  Jaro už je tady. Potvrzuje to i kandík psí zub, jehož květy rozzářily les pod Medníkem. Tato drobná liliovitá rostlina s něžným růžovofialovým květem, barvou i tvarem připomínající květ bramboříku, kvete velmi brzy hned s prvními podléškami (...)

 • Martin Bursík k Šumavě (4.3. 2007)

  Na Šumavě se už nadále nebudou rozšiřovat pusté, dohola vykácené kopce. Tak rozhodl ministr životního prostředí Martin Bursík, když se měl rozhodnout, jak naložit s polomy (...)

 • Co jsou mýty, polopravdy a co je skutečnost v publicistice o dálnici D3 ? (1.1. 2007)
  Při četbě prvních dvou čísel letošního Jílovského zpravodaje jsem se nestačil divit, co vše se patrně na radnici, ale i v celém městě Jílové muselo změnit loňskými komunálními volbami v hlavách tamních občanů a radních (...)

 • Nový kamenický starosta zvaný Stojmetal (25.1. 07)
  Jak vypadá zastupitelská demokracie, když převládne zájem investora nad přáním voličů
  V třítisícové Kamenici v okrese Praha východ se občané již několik let brání výstavbě slévárny. Většina místních obyvatel bydlí v Kamenici obklopené hlubokými lesy kvůli krásné přírodě a čistému ovzduší. To je nyní ohroženo (...)

 • Obyvatelé Nebušic žalují pražský magistrát (5.1. 07)
  K zásadnímu kroku se odhodlalo občanské sdružení Pro Nebušice, které dlouhodobě protestuje proti nestandardním krokům zastupitelstva hl. m. Prahy v případu nové vzletové a přistávací dráhy v Praze Ruzyni (...)

 • Čína jako hrozba budoucnosti (15.9. 06)

  Dva milióny Číňanů, kteří museli opustit svoje domovy kvůli stavbě přehrady Tři soutěsky, se ještě ani nestačilo zabydlet v nových končinách a stěhování už v Říši středu čeká na sto tisíc dalších lidí. (...)

 • Jaderné dilema částečného ekologa (18.9. 06)
  V létě se objevil v časopise Instinkt rozhovor s písničkářem a hercem Jiřím Schmitzerem. Hájí ochranu životního prostředí, ale zároveň odmítá označení ekolog, protože jen hlupák by pohrdal nejčistší energií, vyrobenou z jádra. (...)

 • Komunisté a Greenpeace na jedné lodi (7.10. 06)
  Vždycky žasnu nad tím, jaké oslí můstky dokáže vytvořit ve svých novinových sloupcích Ondřej Hejma. Pověstné spojení Kraus není Klaus, které mělo vyjádřit nesouměřitelnost Divadla Na zábradlí a Pražského hradu, bledne ve světle jeho údivu nad tím, že komunisté ještě 17 let po listopadu osmdesát devět sedí v parlamentu a Greenpeace beztrestně zatloukají prkna přes dveře příslušného ministerstva (...)

 • Záhadná dálnice D3
  Zastupitelé Středočeského kraje odhlasovali na svém posledním loňském zasedání konečnou verzi vyššího územního celku. Měli velice na spěch, neboť nový stavební zákon, by patrně odhalil procesní chyby, a schvalování by se muselo vrátit opět na začátek.  (...)