Ekologie

 

Martin Bursík k Šumavě


Na Šumavě se už nadále nebudou rozšiřovat pusté, dohola vykácené kopce. Tak rozhodl ministr životního prostředí Martin Bursík, když se měl rozhodnout, jak naložit s polomy.

Několik částí parku bude ponecháno přírodě. V extremních podmínkách šumavských hřebenů, které bičuje vichřice, bude správa parku rozhodovat místo od místa. Plošné vytěžení by zde otevřelo cestu větru do lesa a vedlo k dalším vytěžením.

Ve většině druhých zón parku, polomy rozřežou a odvezou, zejména na jeho okraji nebo v nižších polohách, kde lze výsadbo obnovit smíšené lesy.

S tím vyjádřilo spokojenost Hnutí DUHA. Prosazuje však, aby ploch ponechána přírodě nepředstavovala nikoliv pětinu, nýbrž 30 – 40 % národního parku.

Aby správa parku ve vybraných částech národního parku chránila přirozené proměny pralesního ekosystému – včetně působení větru a kůrovce -, v pondělí doporučilo také osmnáct vědců z Akademie věd a lesnických i přírodovědeckých fakult na českých universitách.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA to zhodnotil takto: „Ministr Bursík navrhuje koncepci péče o Šumavu, která zajistí ochranu vzácné přírody i národní park atraktivní pro tisíce turistů. Po létech tahanic přichází jasné slovo a dobrý plán vstřícný k návštěvníkům parku i horským obcím. Vybraná místa se změní v divoké pralesní ekosystémy, jaké na bavorské straně přitahují a fascinují davy turistů.“