Zelená politika

 

Dva zelení chlápci Arnie a Ritchie
 

Je až s podivem, kdo všechno se dnes hlásí k ekologickým myšlenkám a zelené politice. Měli bychom se z toho radovat, nebo se bát, že jde jen o módní vlnu, která setře původní naléhavost a důležitost?
Náznak odpovědi možná nalezneme u dvou výrazných mužů tohoto mediálního světa.

Kdo by si například vsadil, že velikým zastáncem ochrany životního prostředí bude kalifornský guvernér, republikán Arnold Schwarzenegger? Tento někdejší hollywoodský herec si nechal předělat svého žíznivého hummera na vodíkový pohon a vysvětluje to takto: „ Když jsem začínal s posilováním, bylo relativně neznámé, ale my jsme ten sport propagovali a ten se rozšířil jako požár v divočině. Když dnes cestujete po světě, nikde nemusíte dlouho hledat tělocvičnu jako za starých časů. Podobně to bude i s ochranou klimatu.“
Má lví podíl i na nových zákonech o ochraně životního prostředí, které přijala nedávno Kalifornie a jak skromně přiznává, Al Gore po nich volal už před dvaceti lety. Rád vypráví, jak jsou zaskočené ropné společnosti, že nenalézají jeho podporu. V jednom rozhovoru se dokonce nechal slyšet, že se jedná o lobby, které by se mělo nakopat do zadku!
Svého největšího spojence nevidí ve stranickém kolegovi Georgi Bushovi ale v již zmiňovaném demokratovi Alu Goreovi, který si zasloužil Oskara za svůj dokumentární film Nepříjemná pravda.

Jestli to jsou pouze pokrytecká gesta, aby si získal podporu napříč politickým spektrem, tolik potřebnou pro přijetí zákona, jenž by mu jako cizinci umožňil ucházet se o úřad prezidenta, nevíme, ale těšit nás mohou.

Druhým zajímavým jevem je Panenský megaloman Richard Branson. Jeho společnost Virgin Earth Challenge vypsala odměnu ve výši 25 miliónů dolarů pro kohokoliv, kdo přijde na technologii umožňující snižovat obsah CO2, v zemské atmosféře o miliardu tun ročně. Pozoruhodné je, že za tímto projektem nestojí žádné renomované vědecké pracoviště, ani vláda, ale výstřední britský miliardář.
Podobné výzvy navíc slavily úspěch již dříve. V roce 1714 britská admiralita vyhlásila soutěž dotovanou 20 tisíc liber. Zeměpisná šířka se totiž dala určovat odedávna zaměřením polední výšky slunce nad obzorem, ale pro určení zeměpisné délky, a tedy i přesnou navigaci, bylo nutno znát přesný čas – brzy se zrodil chronometr a vypsanou sumu shrábl vynálezce John Harrison.

Proč by tedy někdo neuspěl se zařízením, jež by vyřešilo mnohé ze stesků zpráv IPCC o klimatických změnách?

V případě 25 miliónové ceny jde však o více než o další promyšlený marketingový výstřelek britského šlechtice, jehož majetek údajně přesahuje 4 miliardy liber. Když sir Richard hřímal o „krásném světě zděděném po rodičích“ a naší povinnosti „dětem odkázat stejný svět“, neměl to ze své hlavy. Mnohé už napoví místo kam dal své milióny. Clinton Global Initiative je filantropická výroční akce bývalého amerického prezidenta. Co víc, vedle Bransona seděl Al Gore, bývalý Clintonův viceprezident, jež zasáhl veřejnost svou envirnomentální knihou i filmem Nepohodlná pravda.

Pokud tedy víte, jak se vypořádal s emisemi CO2, stačí svůj projekt předvést Bransenovi, Goreovi a získat dále souhlas třeba od Jamese Hanbena, šéfa NASA Institute for Space Studies, nebo od Jamese Lovelocka, autora debutové studie Gaia. Zkušený mediální režisér už může být s prvními ohlasy spokojen. Oxfordský profesor Steve Rayner navedl novináře z New York Times na práci Klause Lacknera z Columbia University, který prý má už takové řešení na rýsovacím prkně.

Můžeme mít proti oběma mužům řadu výhrad, třeba se jim i vysmát, ale jejich snahy vypovídají o hrozbách klimatických změn, víc než si jsme ochotni připustit.
 

Na základě materiálů MF Dnes, Respektu a BBS News zpracoval O.Janeba